Головна » 2018 » Березень » 6 » День рідної мови
09:42
День рідної мови

Нації вмирають не від інфаркту.

Спочатку їм відбирає мову.

                             Ліна Костенко

Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

Оскільки з 6000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи.

Наша країна разом з усім світом відзначає цей день. День повернення українців до їхньої історичної пам'яті. І одним із шляхів такого повернення є оволодіння рідною українською мовою. Бо Україна і сьогодні виборює своє право на волю, на свободу, на гідність, цілісність, на щасливе майбуття

З нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови у Глобинській гімназії №1 ім. В.Є.Курченка відбувся тематичний виховний захід, підготовлений Браженко А.М. – учителем української мови й літератури, Гаджегою І.В. – учителем музичного мистецтва, Поривай М.С. – організатором дитячого колективу.

Про важку багатовікову боротьбу українського народу за своє культурне відродження говорили присутні.

1627 рік - наказ російського царя Михайла про знищення всіх україномовних книг.

1662 рік – російський цар Олексій наказав спалити всі примірники учительного Євангелія (Ставроветського), виданого українською мовою.

1720 рік – російський цар Петро І заборонив друкувати книжки українською мовою.

1729 рік – указ Петра ІІ переписати з української мови російською всі державні документи.

1759 рік – видано розпорядження про вилучення у населення України українських букварів та українських текстів із церковних книг.

1775 рік – зруйновано Запорозьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.

1784 рік – розпорядження Синоду та Катерини ІІ правити церковні служби російською мовою.

1817 рік – запровадження польської мови у всіх школах Східної Галичини.

1863 рік – указ російського міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою. Зазначивши у своєму циркулярі, що «никакого малорусского наречия не было, нет и не может быть», думав, що розчерком пера перекреслив цілий народ з його багатою культурною спадщиною, що плекалася віками.

1876 рік – указ російського царя Олександра ІІ про заборону друку і ввезення книжок українською мовою, українських пісень і нот до них, заборону влаштовувати  українські сценічні вистави.

1884 рік – закрито усі українські театри.

1914 рік – російський цар Микола ІІ заборонив відзначати столітній ювілей Т.Г.Шевченка і ліквідував українську пресу.

1938 рік – сталінський уряд видає постанову про обов’язкове вивчення російської мови, чим підтинає коріння мові українській!

1964 рік - за правління Л.Брежнєва спецслужби СРСР влаштували кілька пожеж у відділах україністики різних бібліотек та музеях України. Те, що не згоріло, вивезли на звалище й засипали землею. Такі ж пожежі сталися в інших національних бібліотеках та університетах.

1973 рік – заборона відзначати ювілей поеми І.Котляревського «Енеїда».

У 1984-1985 роках спеціальною постановою ЦК КПРС в Україні вчителям російської мови встановлювалася зарплата на 15% більша, ніж за таке ж педагогічне навантаження вчителям української мови.

1990 рік - під час перебудови всі республіки почали проголошувати свої мови державними на своїх теренах. М. Горбачов видав Постанову про оголошення російської мови державною на всій території СРСР.

Це наш шлях. Наша історія.

Наразі ж у залі гімназії лунали вірші, пісні нескореного народу. Йшлося і про ще одну небезпеку для нашої культури. В українській мові останнім часом з’являється багато неологізмів-запозичень. У принципі, це – природній процес. Однак інколи така асиміляція переходить усі межі. «Пост», «лайки», «забанили», «модний лук»… Зі сцени лунало: «Не заангажовуйте нашу солов’їну», поважайте класику!

Справжню насолоду отримали гості свята, переглянувши постановку п’єси С.Васильченка «На перші гулі» у виконанні театральної студії «Джерела» (художній керівник – Браженко А.М.). Головні ролі майстерно виконали Крістіна Семенова, Ілона Краплина, Олександр Коваленко, Сергій Федосов.

Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі, на нашій славній Україні. Тут жили наші діди та прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського. І не гоже, просто соромно бути поганими нащадками таких великих і славних батьків! У мові закодовує нація всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність. Шануймо ж рідну мову, щоб не перетворитися на безсловесних рабів, що не можуть захистити себе. Бо в мові  все живе, у ній – наше майбутнє!

Категорія: Останні новини | Переглядів: 157 | Додав: Zhuk | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]